ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

eclass

Loading script and Flickr images

parliament2022
Το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας ολοκλήρωσε με επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της «Βουλής των εφήβων», του οποίου την εκπόνηση αναλαμβάνει σταθερά τα τελευταία χρόνια. Ο φετινός τίτλος του προγράμματος ήταν «Ψηφιακός Κόσμος: κωδικός Δημοκρ@τία #ενημερώνομαι #κρίνω #παρεμβαίνω» και συναρτήθηκε με την προσδοκία να αναδειχθεί η ενεργός πολιτειότητα. Οι Ομάδες Συμμετοχικής Δράσης του σχολείου αποτελούμενες από μαθητές/τριες των τριών τμημάτων της Β΄ τάξης εργάστηκαν πάνω στην κεντρική θεματική του προγράμματος προσεγγίζοντας και διερευνώντας πτυχές του ψηφιακού κόσμου (Ψηφιακός κόσμος και ΜΜΕ, Ψηφιακός κόσμος και Εκπαίδευση, Ψηφιακός κόσμος και ιδιωτικότητα).

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η διασχολική συνεργασία μαθητών/τριών με μαθητές/τριες του 2ου ΓΕΛ Καρδίτσας προκειμένου να συζητήσουν από κοινού σκέψεις και προτάσεις για έναν ασφαλή και δημοκρατικό Ψηφιακό Κόσμο. Η ολοκλήρωση του προγράμματος, που εκπονήθηκε από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου, Π. Μπαϊράμη και Φ. Μητσικώστα, πραγματοποιείται με την επιλογή του έφηβου βουλευτή που θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας στην ΚΣΤ΄ Σύνοδο (13 - 15 Ιουλίου 2022). Οι τακτικές/οί έφηβοι βουλευτές, χωρισμένες/οι σε πέντε ομάδες, θα συζητήσουν με τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής του προγράμματος, με ειδικούς επιστήμονες και θα έχουν την ευκαιρία να θέσουν καίρια ερωτήματα σε μέλη – βουλευτές του Κοινοβουλίου. Το 3ο ΓΕΛ θα εκπροσωπήσει στις εργασίες της Συνόδου ο μαθητής του Β2 τμήματος, Αρχοντής Κουλοσούσας.
Οι εκπονήτριες του προγράμματος, ο Δ/ντής και ο σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου του εύχονται ολόψυχα Καλή Επιτυχία!

firefox   google chrome   internetexplorer

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ