3o ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΑΝΟΙΚΤΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ WEBEX ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

computer

Με την ευκαιρία της Διεθνούς Εβδομάδας Εκπαίδευσης στην Επιστήμη της Πληροφορικής / Computer Science Education Week (6 έως 13 Δεκεμβρίου 2020), το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σε συνεργασία με το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Λάρισας (ΣΕΠΠΔΕΛ) και την Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) διοργανώνει ανοικτή εκπαιδευτική διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα:
«Λογισμικό: η Ατμομηχανή του Σύγχρονου Κόσμου»
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά (με τηλεδιάσκεψη) μέσω της πλατφόρμας WEBEX του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2020 στις 18:00 μμ. Η εκδήλωση απευθύνεται σε ΜΑΘΗΤΕΣ και των τριών τάξεων του ΛΥΚΕΙΟΥ.
Πληροφορίες για τον τρόπο σύνδεσης στην εκδήλωση, μπορούν να βρούνε στο σύνδεσμο:

stratologia

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα στρατολογική νομοθεσία, οι στρατεύσιμοι της κλάσης 2024 (γεννημένοι το έτος 2003), είναι υποχρεωμένοι να καταθέσουν Δελτίο Απογραφής (ΔΑ) κατά το πρώτο τρίμηνο του έτους 2021 (από 02 Ιανουαρίου 2021 έως και 31 Μαρ 2021), προσερχόμενοι σε οποιαδήποτε Στρατολογική Υπηρεσία (ΣΥ) ή Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ), για τους διαμένοντες στην Ελλάδα ή Ελληνική Προξενική Αρχή για τους διαμένοντες στο εξωτερικό, σύμφωνα με τα εκάστοτε ισχύοντα μέτρα πρόληψης της διασποράς του κοροναϊού Covid-19.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΛΑΣΗΣ 2024

Πηγή stratologia

agiasmos
Ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου στο 3ο ΓΕ.Λ. Καρδίτσας ως εξής:
08:15 π.μ. – 11:00 π.μ.: προσέλευση μαθητών/τριών, ενημέρωση, παραλαβή βιβλίων.
11:00 π.μ.: αγιασμός σύμφωνα με όσα έχουν ορισθεί από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας εύχονται στους μαθητές/τριες και στους γονείς τους υγεία, καλή δύναμη και μια δημιουργική σχολική χρονιά!

books
Στο πλαίσιο του προγραμματισμού για το σχολικό έτος 2020-2021, οι μαθητές και οι μαθήτριες που φοιτούν κατά το σχολικό έτος 2019-2020 στο Γυμνάσιο και στις Α΄ και Β΄ τάξεις Γενικού Λυκείου θα πρέπει να διατηρήσουν όλα τα βιβλία τους για την αξιοποίησή τους και την επόμενη σχολική χρονιά.

Το έγγραφο σε μορφή pdf

fonts

ια να μπορέσετε να δείτε όλο το περιεχόμενο του άρθρου

Οδηγίες μαθητή για την τηλεδιάσκεψη

new

attention icon

Σύνδεσμος για την κατάθεση δελτίου απογραφής  των ενδιαφερόμενων.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα

smae
11 Μαρτίου 2020

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία
Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

Διαβάστε εδώ το έγγραφο

gripi
Παύει να ισχύει από αύριο 13 Μαρτίου η εγκύκλιος για την απαλλαγή των μαθητών από τις απουσίες που έγιναν λόγω της εποχικής γρίπης, με απόφαση που υπέγραψε ο υπουργός Παιδείας Κ. Γαβρόγλου.

Τηλέφωνα για εφήβους-νέους και παιδιά

• Γραμμή για Έφηβους   : 116111
  • Γραμμή για Γονείς Εφήβων: 801.801.11.77
  • Ανοικτή Γραμμή Εφήβων και Νέων : 210.36.38.833
  • 18 Ανω: 210.33.04.571
  • Βοήθεια σε Παιδιά Αλκοολικών: 210.52.39.161
  • Ελληνική Εταιρεία Δυσλεξίας : 210.95.90.035
  • Πανελλήνιος Ψυχολογικός Σύλλογος : 210.38.00.635
  • Ελληνική Εταιρία Ψυχολογικής Στήριξης : 210.74.83.492
  • Ανοικτή γραμμή Οικογενειακής -Συμβουλευτικής Θεραπείας : 210.52.34.737

Πιστοποίηση μαθητών σε ικανότητες ΤΠΕ

Pistopoihsh mathitwn stis TPE

Τεστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

test ep2

Test επαγγελματικού προσανατολισμού, δωρεάν από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Υπουργείου Παιδείας.
Test επαγγελματικών ενδιαφερόντων, Test εργασιακών αξιών και Test επαγγελματικών.

ΟΕΦΕ