learn grow
Μαθητές/τριες του Β3 τμήματος του σχολείου συμμετέχουν τη φετινή σχολική χρονιά 2023-24 σε ευρωπαϊκό etwinning πρόγραμμα βιώνοντας νέα εκπαιδευτική εμπειρία. Το 3ο ΓΕΛ ανέλαβε μαζί με τα Liceum Ogólnokształcące nr XI we Wrocławiu, της Πολωνίας, το I.I.S.S. "CARLO MARIA CARAFA" di Mazzarino τηs Ιταλίαs, το İbrahim Tanrıverdi Social Sciences High School İlkadım/Samsun της Τουρκίας και το Liceul Teoretic „Sfanta Maria” Galați της Ρουμανίας τη δημιουργία του έργου «Learn and Grow». Το έργο στοχεύει στην προώθηση θεμελιωδών ζητημάτων που σχετίζονται με την ψυχική και συναισθηματική ευεξία των Ευρωπαίων εφήβων. Οι μαθητές/τριες του Β3 τμήματος θα συνεργαστούν με τους εταίρους τους εστιάζοντας σε τομείς, όπως αυτογνωσία και αυτοδιαχείριση, έκφραση συναισθημάτων, ενσυναίσθηση, θετικές διαπροσωπικές σχέσεις, νόημα και σκοπός της ζωής, ανθεκτικότητα. Θα μετουσιώσουν, ανά διακρατική ομάδα, την απόπειρά τους για προσωπική και κοινωνική συναισθηματική επίγνωση σε καλλιτεχνικό ποιητικό αποτύπωμα αξιοποιώντας τις προοπτικές που αναδύονται με τη δημιουργική γραφή και συνθέτοντας από κοινού μια μικρή ποιητική συλλογή. Η υλοποίηση του ευρωπαϊκού προγράμματος γίνεται από τις εκπαιδευτικούς κ. Ελευθεριάδου Μ. και κ. Μπαϊράμη Π.