learn grow
Μαθητές/τριες του Β3 τμήματος του σχολείου συμμετέχουν τη φετινή σχολική χρονιά 2023-24 σε ευρωπαϊκό etwinning πρόγραμμα βιώνοντας νέα εκπαιδευτική εμπειρία. Το 3ο ΓΕΛ ανέλαβε μαζί με τα Liceum Ogólnokształcące nr XI we Wrocławiu, της Πολωνίας, το I.I.S.S. "CARLO MARIA CARAFA" di Mazzarino τηs Ιταλίαs, το İbrahim Tanrıverdi Social Sciences High School İlkadım/Samsun της Τουρκίας και το Liceul Teoretic „Sfanta Maria” Galați της Ρουμανίας τη δημιουργία του έργου «Learn and Grow». Το έργο στοχεύει στην προώθηση θεμελιωδών ζητημάτων που σχετίζονται με την ψυχική και συναισθηματική ευεξία των Ευρωπαίων εφήβων. Οι μαθητές/τριες του Β3 τμήματος θα συνεργαστούν με τους εταίρους τους εστιάζοντας σε τομείς, όπως αυτογνωσία και αυτοδιαχείριση, έκφραση συναισθημάτων, ενσυναίσθηση, θετικές διαπροσωπικές σχέσεις, νόημα και σκοπός της ζωής, ανθεκτικότητα. Θα μετουσιώσουν, ανά διακρατική ομάδα, την απόπειρά τους για προσωπική και κοινωνική συναισθηματική επίγνωση σε καλλιτεχνικό ποιητικό αποτύπωμα αξιοποιώντας τις προοπτικές που αναδύονται με τη δημιουργική γραφή και συνθέτοντας από κοινού μια μικρή ποιητική συλλογή. Η υλοποίηση του ευρωπαϊκού προγράμματος γίνεται από τις εκπαιδευτικούς κ. Ελευθεριάδου Μ. και κ. Μπαϊράμη Π.

ερωτηματολόγιο
Οι μαθητές/τριες του Β2, που συμμετέχουμε στο ευρωπαϊκό etwinning πρόγραμμα «S.A.F.E.» (Supported - Aware - Feeling well – Engaged), με σχολεία από την Πολωνία, την Ισπανία, την Ιταλία και τη Γαλλία δημιουργήσαμε πρόσφατα ένα σχολικό συνεργατικό, διακρατικό, ερωτηματολόγιο (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfl-PO8o1TY_F81GBKWjijvtCQEqo6FAx-IbhUOwjSwiGFAuA/viewform). Ο ερευνητικός του πυρήνας αφορά τον βαθμό που το σχολείο καλλιεργεί σημαντικές προϋποθέσεις για την απόκτηση της ευημερίας του ατόμου. Για τη δημιουργία του ερωτηματολογίου αξιοποιήθηκαν ως θεματικές οι εννέα θεμελιώδεις ικανότητες προσαρμογής σε έναν μεταβαλλόμενο κόσμο βάσει του πλαισίου LifeCom (https://joint-research-centre.ec.europa.eu/lifecomp_en). Μετά την ολοκλήρωσή του ενθαρρύναμε τα τμήματα Β3 και Γ2 του 3ου ΓΕΛ να το συμπληρώσουν, όπως αντίστοιχα έκαναν και οι συνεργάτες του προγράμματος στα δικά τους σχολεία, ώστε σύντομα θα είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε τα αποτελέσματα αυτής της, έστω ενδεικτικής, διερεύνησης σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

safe project
Μία νέα εκπαιδευτική εμπειρία στον ελκυστικό χώρο του etwinning ξεκινά τη φετινή σχολική χρονιά 2023-24 για τους μαθητές/τριες του Β2 τμήματος του σχολείου. Το 3οΓΕΛ ανέλαβε μαζί με το Liceum Ogólnokształcące nr XI we Wrocławiu, Wrocław, της Πολωνίας την ίδρυση του έργου «S.A.F.E.» (Supported - Aware - Feeling well – Engaged), στο οποίο συμμετέχουν επίσης σχολεία από τη Γαλλία, την Ιταλία, και την Ισπανία. Το έργο στοχεύει στην προώθηση της προσωπικής και κοινωνικής ευημερίας μεταξύ των Ευρωπαίων εφήβων. Οι μαθητές/τριες του Β2 τμήματος θα συνεργαστούν με τους εταίρους τους για να οργανώσουν μια εκστρατεία για τη συναισθηματική σταθερότητα των ανθρώπων. Θα επικεντρωθούν στους ακόλουθους τομείς: Αυτογνωσία και αυτοδιαχείριση, Θετικές σχέσεις, Νόημα και σκοπός της ζωής, Ανθεκτικότητα θέτοντας ως στόχο την προώθηση της κοινωνικο-συναισθηματικής ευαισθητοποίησης με τη δημιουργία ενός διαδικτυακού χώρου όπου οι νέοι θα μπορούν να βρουν πληροφορίες, συμβουλές και υποστήριξη για την επίτευξη της ευημερίας και της ψυχικής ευεξίας. Η υλοποίηση του ευρωπαϊκού προγράμματος γίνεται τους εκπαιδευτικούς κ. Μπαιράμη Π., κ. Ελευθεριάδου Μ. και κ. Καλύβα Β.