Asfales diadiktuo
Την Τετάρτη 23 Μαΐου 2018 υλοποιήθηκε εκδήλωση για θέματα διαδικτυακής ασφάλειας που απευθυνόταν στους μαθητές όλων των τάξεων. Το ζητούμενο ήταν αρχικά η ενημέρωση για υπαρκτούς κινδύνους και στη συνέχεια η έγερση προβληματισμού αναφορικά με την ασφαλή παρουσία στο διαδίκτυο. Το σχετικό οπτικοακουστικό υλικό που προβλήθηκε προκάλεσε το ενδιαφέρον των μαθητών-τριών.

Επισημάνθηκε ότι η ασφαλής πλοήγηση δεν είναι κάτι που επιτυγχάνεται με μία κίνηση. Πρόκειται για έναν συνδυασμό από προγράμματα και ενέργειες, προκειμένου να αναγνωρίζει ο χρήστης τους κινδύνους και τις απάτες, αλλά και να είναι προστατευμένος από τους κινδύνους που είναι αντικειμενικά αδύνατον να προβλέψει. Γι’ αυτό απαιτείται η συνεχής ενημέρωση, ώστε ο κάθε χρήστης του διαδικτύου να βρίσκεται σε εγρήγορση.
Τον συντονισμό της εκδήλωσης ανέλαβε ο κ. Αλέξανδρος Νικολάου, εκπαιδευτικός του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας.