via2018
Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Με αφορμή την ημέρα αυτή στο 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση που παρακολούθησε όλη η κοινότητα του σχολείου.
Αρχικά, έγινε μία σύντομη ενημέρωση με την προβολή και σχετικού οπτικοακουστικού υλικού σχετικά με την βία, τον εκφοβισμό και τις παραμέτρους τους. Επισημάνθηκε ότι ο εκφοβισμός και η βία στο σχολείο είναι και ομαδικό φαινόμενο, καθώς δεν αφορά μόνο το μαθητή που εκφοβίζει και εκείνον που εκφοβίζεται, αλλά και όσους είναι παρόντες ή γνωρίζουν την ύπαρξή του, δηλαδή τους παρατηρητές, οι οποίοι μπορεί να είναι είτε μαθητές είτε ενήλικες. Επιβάλλεται όλοι να δρουν κατά τέτοιων φαινομένων. Τέλος, ακολούθησε συζήτηση-διάλογος για το θέμα, ώστε να δημιουργηθεί προβληματισμός.
Την παρουσίαση της εκδήλωσης ανέλαβαν οι μαθήτριες της Α’ τάξης του Λυκείου Μπάτσιαρη Εύα και Μαρία Πατσιαούρα. Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχαν οι κ. Μπαϊράμη Παναγιώτα και η κ. Σιατήρα Σταυρούλα, φιλόλογοι του σχολείου.