Lucia
Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας εκδήλωση κατά της σχολικής βίας. Η αρχή έγινε με ανάλυση του όρου σχολική βία και ακολούθησε τόσο η αναφορά στις συνέπειές της όσο και οι τρόποι αντιμετώπισής της. Μετά τις αρχικές προσεγγίσεις προβλήθηκε η ταινία «Μετά τη Λουτσία» που διαπραγματεύεται το θέμα του σχολικού εκφοβισμού. Μια ταινία επίκαιρη και δυνατή που σοκάρει, ευαισθητοποιήσει, μας αναγκάζει να δούμε κατάματα ένα θέμα-πρόβλημα.
Η ταινία είναι ένα δυνατό ράπισμα στο σχολικό σύστημα και στην απουσία κάθε ουσιαστικής προσέγγισης και επικοινωνίας με τους μαθητές. Αν και όλη σχεδόν, διαδραματίζεται στους χώρους του σχολείου, οι εκπαιδευτικοί που προλαμβάνουν δεν ...υπάρχουν. Έρχονται να αντιληφθούν εκ των υστέρων.

Στο τέλος της προβολής επισημάνθηκε ότι σε μια κοινωνία όπου πλέον η βία και η σκληρότητα είναι υπαρκτές, το σχολείο ενοχοποιείται, καθώς οφείλει να δίνει βαρύτητα στο γνωστικό κομμάτι αλλά και σε άλλα ουσιαστικότερα πράγματα. Έγινε σαφές ότι η απάντηση στην εξάπλωση της σχολικής βίας δεν μπορεί παρά να είναι το δημοκρατικό και συμπεριληπτικό σχολείο, που αποδέχεται τη διαφορετικότητα και ευαισθητοποιεί όλα τα μέλη του.
Την οργάνωση της εκδήλωσης ανέλαβαν ο κ. Αλέξανδρος Νικολάου και οι κ. Σταυρούλα Σιατήρα, εκπαιδευτικοί του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας.