animal
Την Πέμπτη 4 Απριλίου, Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, υλοποιήθηκαν στον χώρο του 3ου ΓΕΛ δραστηριότητες με στόχο την ενημέρωση αλλά και την ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών για τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον και στην επιδίωξη της ευημερίας του. Υπό την οπτική αυτή προβλήθηκε ανάλογο οπτικό υλικό με τη μορφή Power Point και ταινίες που αναδεικνύουν πτυχές της φιλοζωίας με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών κ. Ν. Σκουρτανιώτη, ΠΕ02, κ. Β. Καλύβα, ΠΕ03 και κ. Α. Νικολάου, ΠΕ03. Επιπλέον συζητήθηκαν οπτικές του θέματος μέσα από λογοτεχνικές αναφορές και δημιουργήθηκε μια διαδικτυακή παρουσίαση με τη συνεργασία των μαθητών/τριών των τμημάτων 1 και 2 του Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών Γ’ λυκείου και του τμήματος Β2 αξιοποιώντας το εργαλείο  https://www.canva.com/ . Η τελευταία δραστηριότητα έγινε με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών κ. Π. Μπαϊράμη, ΠΕ02 και κ. Μ. Ελευθεριάδου, ΠΕ06.
Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση εδώ