Minds Hearts 2 EQ Test
Στα πλαίσια του προγράμματος etwinning “Minds & hearts”οι μαθητές του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας μαζί με τους συνομηλίκους τους από την Ιταλία, την Ισπανία και την Πολωνία δοκίμασαν με ένα κουίζ να μάθουν πόσο συναισθηματικά ώριμοι είναι σε αυτό το σημείο της ζωής τους. Μελέτες έχουν δείξει ότι ένα υψηλό συναισθηματικό πηλίκο EQ ενισχύει την επιτυχία σταδιοδρομίας, το ηγετικό ταλέντο, την υγεία, την ικανοποίηση από μια κοινωνική σχέση, το χιούμορ και την ευτυχία. Ευτυχώς, το EQ (σε αντίθεση με το IQ) μπορεί να αυξηθεί με την εξάσκηση και την προπόνηση. Με την ολοκλήρωση του κουίζ, κάθε μαθητής εστίασε στα δυνατά σημεία και ιδίως στα σημεία προς βελτίωση, τα οποία ανήρτησε σε κοινό διαδικτυακό τοίχο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα να αναπτυχθεί μεταξύ των συμμετεχόντων μια αλληλεπίδραση μέσω του σχολιασμού.