minds hearts 1
Ένα καινούριο ταξίδι στον  εκπαιδευτικά ελκυστικό χώρο του etwinning ξεκινά και τη φετινή σχολική χρονιά 2021-22 για το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας. Οι μαθητές του Β2 τμήματος του σχολείου θα δοκιμάσουν, μέσα από μια σειρά κοινών δραστηριοτήτων με συνομηλίκους τους από την Ιταλία, την Ισπανία και την Πολωνία να προσεγγίσουν και να αντιληφθούν τη σημασία της συναισθηματικής νοημοσύνης.  Το etwinning πρόγραμμα “Minds & hearts” επιδιώκει να τους φέρει σε γόνιμη επαφή με έννοιες, όπως  η αυτεπίγνωση, η αυτορρύθμιση, η παρακίνηση και η ενσυναίσθηση και τις ικανότητες που τις συνθέτουν. Το να κατανοούμε, δηλαδή, τί αισθανόμαστε και γιατί, το να διαχειριζόμαστε την εσωτερική μας κατάσταση και να αποφεύγουμε συναισθηματικές εκρήξεις, το να ωθούμε τον εαυτό μας προς την επίτευξη των στόχων μας και να αντιλαμβανόμαστε τις ανάγκες και τα συναισθήματα των άλλων αποτελούν αναγκαίες προϋποθέσεις για την ύπαρξη ποιοτικών διαπροσωπικών σχέσεων και για τη βελτίωση του κοινωνικού κλίματος εντός και εκτός του σχολείου.

Στα πλαίσια του προγράμματος οι συμμετέχοντες θα εξετάζουν τις παραπάνω πτυχές αφενός σε ατομικό επίπεδο και αφετέρου στο πλαίσιο της ομάδας τους –σχολικής και διακρατικής. Θα εξοικειωθούν με την πρακτική του να  μοιράζονται τις συναισθηματικές τους εμπειρίες, να χρησιμοποιούν την κρίση για να σκεφτούν  πριν ενεργήσουν, να εκτονώνουν τις διασπαστικές τάσεις, να ενισχύσουν την ασφάλεια και την εμπιστοσύνη μεταξύ τους αντιλαμβανόμενοι πώς τα συναισθήματα επηρεάζουν τον τρόπο που αντιδρούμε στους άλλους και διαμορφώνουν τον τρόπο που μας βλέπουν οι άλλοι. Θα καλλιεργήσουν, έτσι, τις απαραίτητες κοινωνικές δεξιότητες ώστε να αναπτύσσουν, να διαχειρίζονται και να διατηρούν υγιείς κοινωνικές σχέσεις και δεσμούς.

Η εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει την εκπόνηση του προγράμματος είναι η κ. Μπαϊράμη Παναγιώτα, φιλόλογος του 3ου Γ.Ε.Λ. Καρδίτσας.

Η εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει την εκπόνηση του προγράμματος είναι η κ. Μπαϊράμη Παναγιώτα, φιλόλογος του 3ου Γ.Ε.Λ. Καρδίτσας.