A lie can travel 2
Στα πλαίσια του προγράμματος Εtwinning “A lie can travel”οι μαθητές του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας μαζί με τους συνομηλίκους τους από την Ιταλία, τη Γαλλία, την Πολωνία και την Τουρκία δοκίμασαν την ικανότητά τους να εντοπίζουν ψευδείς ειδήσεις. Αφού πρώτα παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον εκπαιδευτικό βίντεο που αφορά τον συγκεκριμένο θεματικό πυρήνα (https://www.youtube.com/watch?v=cSKGa_7XJkg&t=1s) εντόπισαν ορισμένους τρόπους για να διακρίνουν βασικές διαφορές μεταξύ μιας αληθούς και μιας ψευδούς πληροφορίας.

Για να επιβεβαιώσουν τον βαθμό κατανόησης των διαφορών εξασκήθηκαν στον εντοπισμό ψεύτικων και παραπλανητικών ειδήσεων μέσω ενός διαδικτυακού παιχνιδιού, του Factitious, που αναπτύχθηκε από το Εργαστήριο Παιχνιδιών του Αμερικανικού Πανεπιστημίου της Ουάσιγκτον. Στο παιχνίδι αυτό ο παίκτης καλείται να αποφασίσει αν μια σειρά από άρθρα που εμφανίζονται στην οθόνη περιέχουν αληθινές ή παραπλανητικές (fake news) πληροφορίες. Οι μαθητές/ τριες όλων των σχολείων που συμμετέχουν δοκίμασαν την έκδοση του 2020, της οποίας όλα τα άρθρα αφορούν την πανδημία COVID-19 και έκαναν ανάρτηση των αποτελεσμάτων τους στον χώρο του Twinspace.