paidia 2
Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο 3ο ΓΕ.Λ. Καρδίτσας εκδήλωση με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα ενάντια στη σεξουαλική εκμετάλλευση και κακοποίηση παιδιών (18η Νοεμβρίου) και την Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του παιδιού (20η Νοεμβρίου).
Αρχικά, στην εκδήλωση προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό για παροχή πληροφοριών και έγερση προβληματισμού αναφορικά με την κατάσταση που επικρατεί σε διάφορες χώρες, περισσότερο ή λιγότερο αναπτυγμένες. Ακολούθησε διάλογος στη διάρκεια του οποίου οι μαθητές/-τριες εστίασαν στην αναγκαιότητα προστασίας των ανήλικων που συνδέεται με τη γενικότερη πρόοδο, ειρήνη και ευημερία. Ειδικότερα, η παρουσίαση των δικαιωμάτων του παιδιού από τις μαθήτριες της Β΄ τάξης Έλενα Ντότσια και Παρασκευή Παπαγιάννη, στόχευε στην ανάδειξη της θέσης ότι η γνώση των δικαιωμάτων δίνει δύναμη για την άσκηση και προάσπισή τους. Τέλος, προβλήθηκε υλικό με το έργο της UNICEF για τα παιδιά του κόσμου.
Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Σταυρούλα Σιατήρα, Μάρθα Ελευθεριάδου και Σπύρος Παππάς συντόνισαν την εκδήλωση.