collage Βουλή 2022
Το τμήμα Β1 του σχολείου μας πραγματοποίησε  την Πέμπτη 10/02/2022 μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εικονική επίσκεψη στον χώρο της Βουλής των Ελλήνων. Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία σε συνεργασία με τη Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων διοργανώνει για τη φετινή σχολική χρονιά, αντί της συνηθισμένης δια ζώσης επίσκεψης, διαδικτυακές ξεναγήσεις προκειμένου οι μαθητές/τριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  να αποκτήσουν μια βιωματική, έστω και από μακριά, εικόνα των χώρων του Κοινοβουλίου.

Οι μαθητές/τριες του Β1, που σε μεγάλο ποσοστό συμμετέχουν και στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «η Βουλής των Εφήβων» είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν, μέσω τρισδιάστατης εικονικής περιήγησης, στην αίθουσα των συνεδριάσεων της Βουλής των Ελλήνων, στο Περιστύλιο και στην αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος», όπου φιλοξενείται η επετειακή έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία! Στη Βουλή των Ελλήνων δύο αιώνες μετά», που επιμελήθηκε η Βιβλιοθήκη της Βουλής. Έτσι ήρθαν σε επαφή με εικαστικά τεκμήρια αλλά και σπάνια κείμενα, που αφηγούνται την πορεία των Ελλήνων προς την κατάκτηση της ελευθερίας.

Με την ολοκλήρωση της ξενάγησης οι μαθητές/τριες διατύπωσαν ερωτήματα και απορίες, οι οποίες αφορούσαν και στους υπόλοιπους χώρους του κτιρίου της Βουλής και τη συμβολική διάσταση του Κοινοβουλίου ως κατεξοχήν χώρου των δημοκρατικών διαδικασιών. Η ξενάγηση πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών του 3ου ΓΕΛ, που έχουν αναλάβει την υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Βουλή των Εφήβων», κ. Μπαϊράμη και κ. Μητσικώστα.