paidikos 7 12 21
Στις 7 Δεκεμβρίου 2021, ημέρα Τρίτη, αντιπροσωπεία μαθητών του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας επισκέφθηκε ξανά το Β’ Δημοτικό Βρεφονηπιακό Σταθμό στο χώρο του Νοσοκομείου Καρδίτσας. Στο επίκεντρο της δράσης τους ήταν η προσέγγιση εννοιών της Φυσικής μέσα από το πείραμα. Τα μεγάλα παιδιά δίδαξαν στα μικρά παιδιά μέσα από το παιχνίδι, χρησιμοποιώντας απλά υλικά, όπως μπαλόνια χαρτάκια, καλαμάκια, μπαλίτσες, αλουμινόχαρτο, δύσκολες έννοιες όπως : τριβή, ηλεκτρισμός και θερμότητα.
Στη συνέχεια με την εικόνα του «Άη Βασίλη» και το νερό διαπίστωσαν ότι οποιαδήποτε εικόνα αλλάζει μορφή και κίνηση ανάλογα με την οπτική γωνία, προσεγγίζοντας την έννοια της διάθλασης.
Η δράση τελείωσε με το παιχνίδι «Μουσικές καρέκλες».

Οι μαθητές του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας που συμμετείχαν στη δράση, τρόφιμοι στο παρελθόν του Β’ Δημοτικού Βρεφονηπιακού Σταθμού, ήταν οι : Ιφιγένεια Αβραμοπούλου, Βαγγέλης Βασιλάκος, Χρυσόστομος Γιαβάζης, Αλέξανδρος Γόρδιος, Χαρά Λάμπρου, Κωνσταντίνα Οικονόμου, Άγγελος Παπαγιάννης και Δήμητρα Σκούρα. Στο όλο εγχείρημα των μαθητών τους συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ. Λεωνίδας Κάσσος και κ. Σταυρούλα Σιατήρα.
Ένα μεγάλο «Ευχαριστώ!» από όλους στο προσωπικό του Β’ Δημοτικού Βρεφονηπιακού Σταθμού που συνετέλεσε με τη θετικότητά του και την ενεργό υποστήριξή του στην επιτυχία της πρωτοβουλίας των μαθητών του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας.

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ