Ευχές 2
Το 3ο ΓΕ.Λ. Καρδίτσας την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2021 υλοποίησε κοινωνική δράση με το βλέμμα στην τοπική κοινωνία, την Εκκλησία και την Τρίτη Ηλικία. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου τον μήνα Δεκέμβριο συγκέντρωσαν τρόφιμα και είδη υγιεινής τα οποία προσέφεραν σε ευαγές εκκλησιαστικό ίδρυμα, στο Γηροκομείο Καρδίτσης «Ο Άγιος Σεραφείμ». Αντιπροσωπεία των μαθητών, αποτελούμενη από τους Ευαγγελία Καλογερά, Κωνσταντίνα Μανωλοπούλου, Αθανάσιο Μπουτζωρή, Αθανάσιο Νιαβή και Άγγελο Παπαγιάννη, και αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών, αποτελούμενη από την κ. Ουρανία Πινακούλα και την κ. Σταυρούλα Σιατήρα, παρέδωσαν τα αγαθά που συγκεντρώθηκαν, στο προσωπικό του Γηροκομείου.

Παρών στη διαδικασία ήταν και ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ.κ. Τιμόθεος, συνοδευόμενος και από τον Διευθυντή του ευαγούς Ιδρύματος πατέρα Ιεζεκιήλ Κωνσταντά, οι οποίοι επαίνεσαν τη δράση των παιδιών και τους ευχαρίστησαν υπό τη Σκέπη πάντα της ευλογίας του Σεβασμιοτάτου κ.κ. Τιμόθεου.
Τέλος, ας σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη πρωτοβουλία εντάσσεται στα πλαίσια εκπόνησης δράσεων κοινωνικού ενδιαφέροντος με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2021 - 2022, τις οποίες συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί: Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογος, Στυλιανή Γκόβαρη, φιλόλογος, Μάρθα Ελευθεριάδου, αγγλικής γλώσσας, Λεωνίδας Κάσσος, φυσικός και Ουρανία Πινακούλα, θεολόγος

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ