Lets do it Greece
Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2019 στα πλαίσια της σχολικής εβδομάδας εθελοντισμού «Let's do it Greece – Νοιάζομαι και Δρω» μαθητές/τριες της Β’ τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας υλοποίησαν δράση με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την εθελοντική συμμετοχή για κοινωφελή σκοπό. Ξεκίνησαν με τον καθαρισμό της αυλής του σχολείου τους και έφτασαν ως το Πάρκο της Αγίας Παρασκευής, περνώντας το μήνυμα της αλλαγής για βελτίωση και προστασία του περιβάλλοντος. Αφιερώνοντας λίγες ώρες, βγήκαν έξω, φρόντισαν τον χώρο γύρω τους και έδειξαν ότι με μια απλή θετική κίνηση μπορούμε όλοι μας να γίνουμε η αλλαγή που περιμένουμε.
Υπεύθυνοι της δράσης ήταν ο Διευθυντής του σχολείου κ. Ιωάννης Πετεινάρας, ο κ. Χαράλαμπος Αργύρης και η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, εκπαιδευτικοί του σχολείου.