program women

Τη Δευτέρα 20 Μαΐου 2019 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας πραγματοποιήθηκε μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση. Το θεματικό επίκεντρο της εκδήλωσης ήταν αφενός η διαχρονική προσφορά του γυναικείου φύλου στην επιστήμη, στις τέχνες και στον πολιτισμό, αφετέρου η βίαιη συμπεριφορά απέναντι στη γυναίκα ως φαινόμενο, που, παρά την αδιαμφισβήτητη πρόοδο στον τομέα της προστασίας των δικαιωμάτων, εξακολουθεί να υφίσταται. Οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ Λυκείου παρακολούθησαν με ιδιαίτερη προσοχή το οπτικό υλικό που προβλήθηκε αλλά και άκουσαν με αμείωτο ενδιαφέρον τις σχετικές σύντομες εισηγήσεις από την κ. Ιωαννίδου Χάιδω, ψυχολόγο του Κέντρου Γυναικών Καρδίτσας, που εστίασε γενικά στα δικαιώματα της γυναίκας, και από την κ. Παπακώστα Αγορή, εισαγγελέα Πρωτοδικών Πατρών, που αναφέρθηκε σε περιπτώσεις ενδοοικογενειακής βίας αλλά και στη βίαιη, γενικότερα, συμπεριφορά απέναντι στη γυναίκα.
Την επιμέλεια, διοργάνωση και τον συντονισμό της εκδήλωσης, η οποία απέβλεπε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα προάσπισης των ανθρώπινων δικαιωμάτων και ειδικότερα απέναντι στο γυναικείο φύλο ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί του 3ου ΓΕΛ: Γκόβαρη Στυλιανή (ΠΕ02), Νικολάου Αλέξανδρος (ΠΕ03), Παππάς Σπυρίδων (ΠΕ11), Σκουρτανιώτη Παναγιώτα (ΠΕ02) και Μπαϊράμη Παναγιώτα(ΠΕ02)