Η ποιήτρια, δοκιμιογράφος και συγγραφέας παιδικών βιβλίων και παραμυθιών κ. Ιουλίτα Ηλιοπούλου στο σχολείο μας.

Hliopoulou
Τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2019 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας οι μαθητές της Α΄ Λυκείου και της ομάδας προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών της Γ΄ Λυκείου συμμετείχαν σε μια εκπαιδευτική όσο και πολιτιστική συνάντηση.

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής λογοτεχνίας συνάντησαν την ποιήτρια, δοκιμιογράφο και συγγραφέα παιδικών βιβλίων και παραμυθιών κ. Ιουλίτα Ηλιοπούλου, η οποία κυριολεκτικά τους μάγεψε με την ευαισθησία, την ευγένεια και την καλλιέργειά της. Η έναρξη της εκδήλωσης έγινε με παρουσίαση σύντομου οπτικοακουστικού υλικού για τον Οδυσσέα Ελύτη και στη συνέχεια η κ. Ηλιοπούλου συνομίλησε με τους μαθητές για τη ζωή και το ποιητικό έργο του νομπελίστα ποιητή. Η συζήτηση είχε θεματικούς πυρήνες αφενός τα βασικά γνωρίσματα της ποίησης του Ελύτη, τη γλωσσοπλαστική του δυνατότητα και την προτεραιότητα που απέδιδε στη γλώσσα, αφετέρου το περιεχόμενο και την ουσία της ποιητικής γραφής και τη σχέση της με άλλες μορφές τέχνης.

Την πρωτοβουλία για την εξαιρετική αυτή συνάντηση είχε η Νότα Σκουρτανιώτη, φιλόλογος του σχολείου. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε με τη συμβολή της ίδιας και της Γεωργίας Αποστολάκη, Καλλιόπης Ευαγγελίδου και Παναγιώτας Μπαϊράμη, επίσης φιλολόγων του 3ου ΓΕΛ.