LalasΤην Πέμπτη 21 Μαρτίου 2019 μαθητές του τμήματος της Θεατρολογίας του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας στα πλαίσια του 35ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας βρέθηκαν στο θέατρο «Όψεις» και συναντήθηκαν με τον δημοσιογράφο και εικαστικό Θανάση Λάλα.
Ο κ. Λάλας συστήθηκε στους μαθητές, παρουσίασε οπτικό υλικό από τις συνεντεύξεις του και αναφέρθηκε στην αξία της ουσιαστικής συνομιλίας. Τέλος, έκανε ανάγνωση τμήματος προσωπικής επιστολής προς τον πατέρα του με τίτλο «Η χρησιμότητα των άχρηστων», εστιάζοντας τόσο στην αξία της ουσιαστικής επικοινωνίας των γονέων με τα παιδιά τους όσο και στην αξία της προσωπικής επιλογής και του αυτοκαθορισμού. Η δίωρη συνάντηση των έληξε μέσα σε ένα κλίμα ευχάριστο με την ευχή ο καθένας να μπορέσει να χαράξει τη δική του διαδρομή στη ζωή.
Τους μαθητές συνόδευσε η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογος του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας.