Martin2022
Την Τετάρτη 04–05–2022 και ώρα 12:00 μ.μ. έγινε διαδικτυακή συζήτηση μεταξύ του βρετανού ακαδημαϊκού καθηγητή Martin Evison και ομάδας μαθητών/τριών της Α΄ & Β΄ τάξης του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας με θέμα: «Σπουδές στο Πανεπιστήμιο και η ζωή που συνάδει με αυτό». Η συνάντηση υλοποιήθηκε στα πλαίσια της δράσης: Το σχολείο «ανοίγεται» στην κοινωνία και «δρα» μέσα σε αυτή. Υπεύθυνες ήταν η κ. Μάρθα Ελευθεριάδου και η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, εκπαιδευτικοί του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας.

Η συζήτηση διεκπεραιώθηκε σε δύο διδακτικές ώρες και ο καθηγητής Martin Evison με την απλότητα, την ευγένεια και το ήθος του κέρδισε τους παρευρισκόμενους. Η όλη διαδικασία απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι οι μαθητές/τριες έχουν ανάγκη από τέτοιες συναντήσεις με ανθρώπους προσιτούς παρόλη τη θέση και τα προσόντα τους.
Ένα μεγάλο «Ευχαριστώ!» της σχολικής κοινότητας του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας προς όλους τους εμπλεκόμενους.
«Προσδοκούμε μελλοντικές επαναλήψεις!»