poemwithmusic
Τη σχολική χρονιά 2014-2015 υλοποιήθηκε το Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Ποίηση και Μουσική. Μελοποιημένα Ποιήματα». Οι μαθητές αναζήτησαν κυρίως μέσω του Διαδικτύου (ΥouTube) οπτικοποιημένο υλικό μελοποιημένων ποιημάτων γνωστών ελλήνων ποιητών -τριών. Η αναζήτηση στράφηκε κυρίως σε ποιητές -τριες που έχουν γνωρίσει στη διάρκεια των μαθητικών τους χρόνων, όπως ο Οδυσσέας Ελύτης, ο Γιάννης Ρίτσος, ο Γιώργος Σεφέρης, ο Κωνσταντίνος Καβάφης, ο Νίκος Καββαδίας, ο Κωνσταντίνος Καρυωτάκης, η Μαρία Πολυδούρη. Η ανάπτυξη του Πολιτιστικού Προγράμματος έγινε στο WikiSpaces.
Για να δείτε τις σελίδες του έργου και να ακούσετε ποιήματα που έχουν μελοποιηθεί πατήστε  ΕΔΩ.

Για να δείτε τα πεπραγμένα πατήστε  ΕΔΩ