A lie can travel
Μια νέα επίκαιρη και συνεργατική απόπειρα επιχειρείται από το σχολείο μας και τη φετινή σχολική χρονιά 2021-22 στην εκπαιδευτική πλατφόρμα του etwinning. Μαθητές από τα τμήματα Β1, Β2, Γ2 και Γ3 του 3ου ΓΕΛ θα δοκιμάσουν, μέσα από μια σειρά κοινών δραστηριοτήτων με συνομηλίκους τους από την Ιταλία, τη Γαλλία, την Πολωνία, το Βέλγιο και την Τουρκία να προσεγγίσουν και να προβληματιστούν σχετικά με το θέμα του ψηφιακού γραμματισμού. Το etwinning πρόγραμμα “A lie can travel” θα τους επιστήσει την προσοχή στο να προσδιορίζουν ποιοι θεωρούνται γενικά κίνδυνοι που συνδέονται με τη χρήση και διαχείριση ψηφιακών πόρων και ιδιαίτερα του Διαδικτύου, στο να αντιμετωπίζουν κριτικά τα μηνύματα των μέσων ενημέρωσης που τους περιβάλλουν κατανοώντας πόσο εύκολο είναι να δημιουργηθεί μια ψευδής είδηση και πόσο αρνητικές και επικίνδυνες μπορεί να είναι οι συνέπειές της.

Με τις δραστηριότητες που θα υλοποιηθούν στα πλαίσια του προγράμματος θα ενθαρρυνθούν να κατανοήσουν πόσο σημαντικό είναι να ελέγχουν όλα τα γεγονότα που μοιράζονται ως πομποί ή δέκτες στο διαδίκτυο. Θα ασκηθούν στη σωστή κατά το δυνατόν- διαχείριση ψηφιακών πληροφοριών (στρατηγικές αναζήτησης και ελέγχου της ποιότητας πληροφοριών, συστηματικής αναφοράς της προέλευσης των πηγών, καλών πρακτικών επικοινωνίας και διάχυσης/ μεταβίβασης πληροφοριών) ώστε να αποκτήσουν βασικές γνώσεις και να είναι διαρκώς ενήμεροι αναφορικά με το θέμα της ψηφιακής πολιτειότητας και της διαχείρισης των ψηφιακών πληροφοριών. Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, θα αναπτύξουν, επίσης, τις δημιουργικές δεξιότητές τους, χρησιμοποιώντας μια ποικιλία εργαλείων ΤΠΕ, στην παραγωγή συνεργατικών βίντεο ή διαφημίσεων, που θα συμπεριληφθούν σε κοινό διαδικτυακό περιοδικό.
Η εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει την εκπόνηση του προγράμματος είναι η κ. Μπαϊράμη Παναγιώτα, φιλόλογος του 3ου Γ.Ε.Λ. Καρδίτσας.