collage
Το 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας επιβραβεύτηκε για τη συμμετοχή του στα δύο eTwinning προγράμματα που υλοποιήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2021-2022. Συγκεκριμένα, τα δύο έργα, “Minds & hearts” και A lie can travel…”, η ανάληψη και η συνολική επιμέλεια των οποίων έγιναν από την Π. Μπαϊράμη, φιλόλογο του 3ου ΓΕΛ, τιμήθηκαν αμφότερα με Εθνική Ετικέτα Ποιότητας. Η χορήγηση της Ετικέτας Ποιότητας επιβεβαιώνει πως τα συγκεκριμένα έργα, που εκπονήθηκαν από τους μαθητές των περσινών Β1 και Β2 τμημάτων και εστιάζουν το μεν πρώτο στη σημασία της συναισθηματικής νοημοσύνης, το δε δεύτερο στον ψηφιακό γραμματισμό, κρίθηκαν από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) αξιόλογα και με υψηλού ποιοτικού επιπέδου δραστηριότητες στους τομείς της Παιδαγωγικής Καινοτομίας, Ενσωμάτωσης στη Διδακτέα ύλη, Συνεργασίας μεταξύ των σχολείων – εταίρων, Χρήση της Τεχνολογίας και Καταγραφής, Αξιολόγησης και Δημοσιοποίησης των αποτελεσμάτων τους.

Το όλο εγχείρημα, να συμμετέχει δηλαδή το σχολείο σε ικανό αριθμό εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, οι οποίες πραγματώνονται σε δίκτυα σχολείων, αποτελεί μέρος της ευρύτερης προσδοκίας της αντίστοιχης ομάδας δράσης, που αποτελείται από τις Κ. Ευαγγελίδου, Π. Μπαϊράμη, Π. Σκουρτανιώτη, Σπ. Μόσχου και τον Δ. Φυτσιλή.

{/AF}