28η οκτωβρίου 2023
Την Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023, το 3ο ΓΕΛ γιόρτασε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Η γιορτή ξεκίνησε με την καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας, τον ορισμό σημαιοφόρου και παραστατών και την απονομή αριστείων και βραβείων στους/στις μαθητές/τριες που αρίστευσαν στο προηγούμενο σχολικό έτος. Η εκδήλωση, εστιάζοντας στο διαχρονικό μήνυμα της ειρήνης και του αγώνα εναντίον του ναζισμού και του φασισμού, πρόσφερε τη δυνατότητα να τονιστούν ακόμη μία φορά αξίες θεμελιώδους σημασίας, όπως η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά και να ενισχυθεί η ιστορική μνήμη. Μαθητές/τριες του σχολείου ζωντάνεψαν, με την ανάγνωση του χρονικού, τα ποιήματα και τα τραγούδια, γεγονότα του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου στην Ελλάδα, αλλά και σε τοπικό επίπεδο, στην πόλη μας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών Π. Σκουρτανιώτη, Π. Μπαϊράμη και Σ. Παππά.