viomatiko2022
Στο πλαίσιο δράσεων της ομάδας έργου τoυ Λυκείου μας για τη σχολική βία πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήρι με τους μαθητές της Β τάξης, την Τρίτη 17-5-2022. Συντονιστής του εργαστηρίου ήταν ο κ Αποστολόπουλος Κωνσταντίνος επιστημονικό στέλεχος του “Κέντρου πρόληψης της εξάρτησης και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας” Ν Καρδίτσας. Δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να συμμετάσχουν χωρισμένοι κατά ομάδες και να κατανοήσουν βιωματικά το θέμα της σχολικής βίας. Διατυπώθηκαν συμπεράσματα για τις αξίες που πρέπει να διακρίνουν τους μαθητές στο σχολικό περιβάλλον και την παραπέρα κοινωνική τους συμπεριφορά.
Η ομάδα δράσης αποτελούνταν από τους εκπαιδευτικούς: Αποστολάκη Γεωργία, Κατσιγιάννη Ευαγγελία, Αργύρης Χαράλαμπος.