EUSO 2020
Τριμελής ομάδα μαθητών του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό EUSO 2020 για την επιλογή αυτών που θα συμμετάσχουν στη 18η Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών. Οι μαθητές της Β΄ τάξης Σαμπρίνα Γκοζίνα, Παρασκευή Παπαγιάννη και Κωνσταντίνος Χαντζόπουλος μετέβησαν με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό κ. Χαράλαμπο Αργύρη στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο 25-01-2020, συμμετείχαν στη διαδικασία και έφεραν το σχολείο τους στη 13η θέση μεταξύ 21 διαγωνιζόμενων σχολικών μονάδων από τη Βόρεια Ελλάδα.

Φωτογραφίες, βίντεο και αποτελέσματα πατήστε στον κάθε σύνδεσμο αντίστοιχα.

Ακολούθως, την Τρίτη 04-02-2020 παραβρέθηκαν σε τιμητική εκδήλωση που διοργάνωσε το Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας στην αίθουσα συνεδρίων του 1ου ΕΠΑ.Λ. για όλους τους μαθητές που ενεπλάκησαν στον Τοπικό και Πανελλήνιο Διαγωνισμό. Σε όλους δόθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής και αναμνηστικά δώρα. Ευχή να δίνονται πάντα ευκαιρίες για νέες εμπειρίες που συνδυάζουν θεωρία και πειραματική διαδικασία!