Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Ο Πλούτος 2018

Την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018 μαθητές της Α’ Λυκείου των τμημάτων Καλλιτεχνικής Παιδείας (Θεατρολογίας) του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας παρακολούθησαν στο Κινηματοθέατρο Καρδίτσας τη θεατρική παράσταση ‘Ο Πλούτος’ του Αριστοφάνη από την Εταιρεία Θεάτρου Θεσσαλονίκης ‘ΛΑΜΠΙΟΝΙ’.

Κάντε κλικ  στη φωτογραφία  για περισσότερες φωτογραφίες .

Η υπόθεση της κωμωδίας και η διασκευή της κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών-τριών. Ο Χρεμύλος, ένας φτωχός αλλά τίμιος αγρότης πηγαίνει με τον δούλο του Καρίωνα στο μαντείο των Δελφών να ρωτήσει με ποιες αρχές και αξίες να μεγαλώσει τον γιό του, ώστε να του διδάξει να είναι τίμιος, δίκαιος κι ενάρετος άνθρωπος όπως ο ίδιος. Οι διασκεδαστικές και «σπαρταριστές» σκηνές που διεξήχθησαν επί σκηνής με τις συγκρούσεις των ηρώων και των λοιπών προσώπων του έργου, τον Πλούτο, την Πενία, τον θεό Ερμή, τον Δίκαιο, τον Συκοφάντη, αναδεικνύουν την κρίση της εποχής (οικονομική και ηθική) και ανέδειξαν την ανάγκη για μια δίκαιη πολιτεία (που θα χαρίζει στους ενάρετους πολίτες πλούτο και ευημερία).
Ήταν μία ευχάριστη θεατρική εμπειρία!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί οι Σιατήρα Σταυρούλα και Μπαϊράμη Παναγιώτα.