Πυροσβεστική 2018

Την Πέμπτη 3 Μαΐου 2018 στο 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας υλοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών με θέμα: ‘’Πυρκαγιές: Αιτίες πρόκλησης και τρόποι αντιμετώπισης’’ από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Καρδίτσας. Αρχικά, επέστησαν την προσοχή των μαθητών στα μέτρα ασφαλείας που χρειάζονται όλοι οι χώροι, ώστε να καταλάβουν πόσο σημαντικά είναι τα μέτρα πρόληψης για την αποφυγή διαφόρων δυσάρεστων καταστάσεων. Ακόμη, ανέλυσαν τους τομείς στους οποίους επεμβαίνουν, όπως σε φωτιές, σε απεγκλωβισμούς, αλλά και σε ό,τι έχει να κάνει με τη χρησιμότητα των πυροσβεστών. Τέλος, παρουσιάστηκαν οι στολές που χρησιμοποιούνται, αλλά και ό,τι άλλο απαιτείται σε μία πυροσβεστική επιχείρηση (οι μάνικες και διάφορα άλλα εργαλεία).
Ήταν μία ωφέλιμη εκδήλωση που οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η σχολική κοινότητα του 30υ ΓΕΛ Καρδίτσας τους ευχαριστεί θερμά!

Πατήστε πάνω στην φωτογραφία για να δείτε περισσότερες φωτογραφίες