Την Πέμπτη 10 Μαρτίου 2016 ομάδα μαθητών και μαθητριών του 3ου ΓΕΛ συμμετείχε σε εκδήλωση του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουν τον ηθοποιό, σκηνοθέτη και καθηγητή υποκριτικής Γιάννη Μόρτζο και παράλληλα να συνομιλήσουν μαζί του τόσο για τον ίδιο και την πορεία του στο χώρο της Τέχνης όσο και για το θέατρο στην εποχή μας.

Ο Γιάννης Μόρτζος γεννήθηκε στη Σάμο. Σπούδασε θέατρο στη Σχολή του Θεάτρου Τέχνης με δάσκαλό τον Κάρολο Κουν. Έμεινε κοντά του, ως βασικό στέλεχός του, μέχρι το 1981, επί είκοσι ένα χρόνια. Ερμήνευσε υπό την καθοδήγησή του σπουδαίους θεατρικούς ρόλους από όλο το φάσμα της θεατρικής γραφής: αρχαίο δράμα, κλασικό θέατρο, σύγχρονο θέατρο, θέατρο του παραλόγου, αλλά κυρίως νεοελληνικό θέατρο, για το οποίο τρέφει μια ιδιαίτερη αδυναμία και το προτιμά πάντα μέχρι σήμερα στις επιλογές του ρεπερτορίου του. Με το Θέατρο Τέχνης πήρε μέρος, ως βασικός πρωταγωνιστής, στα μεγάλα θεατρικά φεστιβάλ της Ευρώπης τις δεκαετίες του '60, '70 και '80 και γνώρισε διάσημους καλλιτέχνες, από τους οποίους αποκόμισε σημαντικές γνώσεις. Συνεργάστηκε με τους περισσότερους 'Έλληνες ηθοποιούς, σκηνοθέτες, μουσικούς, σκηνογράφους, μεταφραστές. Τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργήσει το Θέατρο "Τέσσερις εποχές", με το οποίο παρουσιάζει σημαντικές παραστάσεις σε όλη την Ελλάδα. Διδάσκει θέατρο σε δραματικές σχολές επί τριάντα πέντε χρόνια. Είναι μέλος της Εταιρείας Ελλήνων Σκηνοθετών Θεάτρου.
Ειδικότερα οι μαθητές και οι μαθήτριες του δεύτερου τμήματος της Καλλιτεχνικής Παιδείας της Α΄ τάξης και του τρίτου τμήματος της Β΄ τάξης μετέβηκαν στη Θεατρική Σκηνή Καρδίτσας, για να συναντήσουν το Γιάννη Μόρτζο. Σε μία δίωρη συνομιλία είχαν την ευκαιρία να αποκομίσουν πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του ηθοποιού, για τη διδασκαλία της υποκριτικής, για το θέατρο άλλοτε και σήμερα και τέλος για τη σημασία της διδασκαλίας Καλλιτεχνικών μαθημάτων, όπως η Καλλιτεχνική Παιδεία, στο ελληνικό σχολείο. Η συζήτηση ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική με τον κ. Μόρτζο να παραμένει ευχάριστος, φιλικός και αφοπλιστικός απέναντι στους μαθητές και τα ερωτήματά τους.
Τους μαθητές στην επίσκεψή τους συνόδευσαν οι κ. Παναγιώτα Μπαϊράμη και κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογοι του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας.