Την Τρίτη και την Τετάρτη 8 και 9 Μαρτίου 2016 οι μαθητές της Β? τάξης Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν σε διδακτική επίσκεψη στα πλαίσια του μαθήματος ?Αρχές Φιλοσοφίας?. Ολοκληρώνοντας το 6ο Κεφάλαιο του σχολικού βιβλίου ?Αξιολογώντας την πράξη? είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν περί Ηθικής από την πλευρά της Φιλοσοφίας και από την πλευρά της Χριστιανής Ηθικής.

Την Τρίτη 8 Μαρτίου η διδακτική επίσκεψη υλοποιήθηκε για τα τμήματα Β3 και Β4, ενώ την Τετάρτη 9 Μαρτίου συμμετείχαν τα τμήματα Β1 και Β2. Η επίσκεψη έγινε στον Ιερό Ναό του Αγίου Σεραφείμ, μετόχι της Ιεράς Μονής Κορώνης. Τους μαθητές υποδέχθηκε στον Ιερό Ναό ο ιερομόναχος π. Κύριλλος. Στη συνομιλία με τον πατέρα Κύριλλο οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να αναλύσουν τόσο θέματα που θέτει το σχολικό εγχειρίδιο όσο και ευρύτερους προβληματισμούς που απασχολούν τους νέους σε μία κοινωνία ταχύτατα μεταβαλλόμενη. Η συζήτηση αναφορικά με τις ηθικές αρετές, τις ηθικές πράξεις και τη σχέση του ανθρώπου με τους συνανθρώπους τους παραμένει επίκαιρη και είναι ζωτικής σημασίας.
Ακολούθως οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφθηκαν τον Ιερό Ναό της Ζωοδόχου Πηγής Καμινάδων, τον παλαιότερο Ναό της πόλης μας. Εκεί ξεναγήθηκαν στον Ναό και συζήτησαν για τις αγιογραφίες, την τεχνική τους και τις εικονιζόμενες μορφές. Τη φιλοξενία των μαθητών ανέλαβε ο θεολόγος και νεωκόρος του Ιερού Ναού κ. Ιωάννης Αντωνίου.
Τους μαθητές και τις μαθήτριες στην επίσκεψή τους συνόδεψαν οι κ. Στυλιανή Γκόβαρη και κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογοι, και η κ. Ουρανία Πινακούλα, θεολόγος, εκπαιδευτικοί του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας.