Παγκόσμια ημέρα ποίησης 1
Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024, οι μαθητές/τριες του Προσανατολισμού Ανθρωπιστικών Σπουδών του 3ου ΓΕΛ υλοποίησαν στον χώρο του σχολείου δραστηριότητες με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα της Ποίησης, της οποίας ο εορτασμός έχει καθιερωθεί στις 21 Μαρτίου, πρώτη μέρα της Άνοιξης. Κάθε χρόνο η συγκεκριμένη ημέρα γιορτάζεται τόσο στην Ελλάδα όσο και σε άλλες χώρες με ποικίλες εκδηλώσεις, οι οποίες -ειδικά στο συγκαιρινό τεχνοκρατούμενο περιβάλλον- λειτουργούν ως εφαλτήριο για να θυμηθούμε μεγάλους ποιητές, σημαντικά ποιήματα, να έρθουμε σε επαφή με την ποιητική τέχνη σε όλες τις εκφάνσεις της, αλλά και ως έναυσμα για την ενίσχυση των δεσμών της ποίησης με τις άλλες τέχνες και τη φιλοσοφία, ώστε να επαναπροσδιοριστεί η φράση του Ντελακρουά "Δεν υπάρχει τέχνη χωρίς ποίηση". Υπό την οπτική αυτή οι μαθητές/τριες, αφού αναζήτησαν σε σκέψεις διάσημων ποιητών το τι είναι η ποίηση, εξέφρασαν με τη μέθοδο του ιδεοκαταιγισμού την προσωπική τους, περί ποιήσεως, αντίληψη, την οποία αποτύπωσαν συλλογικά σε ένα ψηφιακό συννεφόλεξο. Ο σύντομος εορτασμός έγινε με την πρωτοβουλία και την επιμέλεια των φιλολόγων του σχολείου κ. Π. Μπαϊράμη και κ. Π. Σκουρτανιώτη.

Ο σύνδεσμος για το συννεφόλεξο εδώ