2η συνάντηση 2023
Η ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου μας, που εκπονεί το σχέδιο δράσης με τίτλο «Όταν οι εκπαιδευτικοί ενώνονται...», συνάντησε την Πέμπτη 23/2/2023 τους συναδέλφους του 2ου ΓΕΛ και του Γυμνασίου-Λ.Τ. Μητρόπολης, με τους οποίους ίδρυσαν από το Σεπτέμβριο τοπικό δίκτυο σχολείων. Πρόκειται για τη δεύτερη προγραμματισμένη συνάντηση των συμμετεχόντων στο δίκτυο με στόχο την παρουσίαση, τη συζήτηση και τη διάχυση εκπαιδευτικών δράσεων, που καθένα από τα τρία σχολεία υλοποίησε επιτυχώς, και ανταποκρίνονται στο περιεχόμενο του όρου καλές πρακτικές καθιστώντας την διδασκαλία μαθητοκεντρική, ενεργητική, βιωματική, αυθεντική, δημοκρατική, συνεργατική και... προκλητική. Πιο συγκεκριμένα, για λογαριασμό του Γυμνασίου-Λ.Τ. Μητρόπολης ο κ. Δρόσος παρουσίασε τις δραστηριότητες, που οργανώθηκαν με αφορμή την 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού αλλά συνιστούν με την συμμετοχή, την προσπάθεια, την ομαδικότητα όψεις της ευρύτερης παιδείας. Η κ. Σκουρτανιώτη για το 3ο ΓΕΛ εστίασε στη δημιουργία χορωδιακών συνόλων στον χώρο του σχολείου με ταυτόχρονη αξιοποίηση των γνωστικών αντικειμένων και ειδικά του μαθήματος των λατινικών και, τέλος, για το 2ο ΓΕΛ κ. Σκοτίδας αναφέρθηκε στην αξιοποίηση των διαδραστικών σχολικών βιβλίων σε συνδυασμό με φύλλα εργασίας και το λογισμικό ανοικτού κώδικα OpenBoard για διαδραστικό πίνακα.