programsBlyk2023Ολοκληρώθηκαν επιτυχώς τρία εγκεκριμένα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων πολιτιστικών θεμάτων που αφορούσαν τα αντίστοιχα τρία τμήματα της Β΄ Λυκείου. Τα προγράμματα ήταν τα: «Περιπατητικές Πολιτιστικές Διαδρομές» (τμήμα Β1), «Μουσεία των πόλεων: Υπαίθρια και Στεγασμένα» (τμήμα B2), «Εκθέματα Μουσείων και Επιστήμες» (τμήμα Β3). Όλοι οι εμπλεκόμενοι προγραμμάτισαν, συνεργάστηκαν και υλοποίησαν επιτυχώς όλες τις σχεδιασμένες δράσεις και κυρίως τις τέσσερις μετακινήσεις σε τοπικό και εθνικό επίπεδο (Καρδίτσα, Αθήνα, Κέρκυρα) στις οποίες προβλέφθηκαν ξεναγήσεις από τους συμμετέχοντες/ουσες. Αδιαμφισβήτητα «παραδοτέα» στα πλαίσια της ημιτυπικής μάθησης, αποτέλεσαν η κινητικότητα, η κοινωνικότητα και η επαφή με τον Πολιτισμό, αναγκαιότητες, όπως αποδείχθηκε, μετά την αποχή από τέτοιου είδους επισκέψεις τα προηγούμενα χρόνια λόγω της πανδημίας Covid-19.
Οι εκπαιδευτικοί που συνεργάστηκαν και ενθάρρυναν τους μαθητές/τριες της Β΄ τάξης για δράσεις σε επαφή με τον Πολιτισμό ήταν οι: κ. Ιωάννης Πετεινάρας, Δ/ντής του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας, η κ. Στυλιανή Γκόβαρη, η κ. Ουρανία Πινακούλα, η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, η κ. Μάρθα Ελευθεριάδου και ο κ. Λεωνίδας Κάσσος, εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας.