parliament2022
Το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας ολοκλήρωσε με επιτυχία το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της «Βουλής των εφήβων», του οποίου την εκπόνηση αναλαμβάνει σταθερά τα τελευταία χρόνια. Ο φετινός τίτλος του προγράμματος ήταν «Ψηφιακός Κόσμος: κωδικός Δημοκρ@τία #ενημερώνομαι #κρίνω #παρεμβαίνω» και συναρτήθηκε με την προσδοκία να αναδειχθεί η ενεργός πολιτειότητα. Οι Ομάδες Συμμετοχικής Δράσης του σχολείου αποτελούμενες από μαθητές/τριες των τριών τμημάτων της Β΄ τάξης εργάστηκαν πάνω στην κεντρική θεματική του προγράμματος προσεγγίζοντας και διερευνώντας πτυχές του ψηφιακού κόσμου (Ψηφιακός κόσμος και ΜΜΕ, Ψηφιακός κόσμος και Εκπαίδευση, Ψηφιακός κόσμος και ιδιωτικότητα).

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η διασχολική συνεργασία μαθητών/τριών με μαθητές/τριες του 2ου ΓΕΛ Καρδίτσας προκειμένου να συζητήσουν από κοινού σκέψεις και προτάσεις για έναν ασφαλή και δημοκρατικό Ψηφιακό Κόσμο. Η ολοκλήρωση του προγράμματος, που εκπονήθηκε από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου, Π. Μπαϊράμη και Φ. Μητσικώστα, πραγματοποιείται με την επιλογή του έφηβου βουλευτή που θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας στην ΚΣΤ΄ Σύνοδο (13 - 15 Ιουλίου 2022). Οι τακτικές/οί έφηβοι βουλευτές, χωρισμένες/οι σε πέντε ομάδες, θα συζητήσουν με τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής του προγράμματος, με ειδικούς επιστήμονες και θα έχουν την ευκαιρία να θέσουν καίρια ερωτήματα σε μέλη – βουλευτές του Κοινοβουλίου. Το 3ο ΓΕΛ θα εκπροσωπήσει στις εργασίες της Συνόδου ο μαθητής του Β2 τμήματος, Αρχοντής Κουλοσούσας.
Οι εκπονήτριες του προγράμματος, ο Δ/ντής και ο σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου του εύχονται ολόψυχα Καλή Επιτυχία!