Την Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022, το 3ο ΓΕΛ γιόρτασε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 στον χώρο του σχολείου. Η γιορτή ξεκίνησε με την καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας, τον ορισμό σημαιοφόρου και παραστατών και την απονομή αριστείων και βραβείων στους μαθητές που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος. Η εκδήλωση, εστιάζοντας στο διαχρονικό μήνυμα της ειρήνης και του αγώνα εναντίον τού ναζισμού και του φασισμού, πρόσφερε τη δυνατότητα να τονιστούν ακόμη μία φορά αξίες θεμελιώδους σημασίας, όπως η προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, αλλά και να ενισχυθεί η ιστορική μνήμη. Τα γεγονότα τού Β΄ Παγκοσμίου πολέμου στην Ελλάδα ζωντάνεψαν με την ανάγνωση του χρονικού, τα ποιήματα και τα τραγούδια που αποδόθηκαν από μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του σχολείου υπό την επιμέλεια των εκπαιδευτικών Π. Σκουρτανιώτη και Π. Μπαϊράμη, που ανέλαβαν τη διοργάνωση της εκδήλωσης.
Δείτε αποσπάσματα της εκδήλωσης στο ακόλουθο βίντεο: