neoi metafrastes2021
Την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 πέντε μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν στον ετήσιο διαγωνισμό μετάφρασης Juvenes Translatores της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για το έτος 2021-2022. Το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας ήταν ένα από τα είκοσι ένα σχολεία που εκπροσώπησαν τη χώρα στον φετινό διαγωνισμό με θέμα «Εμπρός στον δρόμο για ένα πράσινο μέλλον!» και με γενικότερο στόχο την ενθάρρυνση των νέων γλωσσομαθών . Οι διαγωνιζόμενοι μαθητές και μαθήτριες σε όλη την Ευρώπη είχαν τη δυνατότητα να επιλέξουν να μεταφράσουν ανάμεσα σε δύο από τις 24 επίσημες γλώσσες της ΕΕ.
Συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες για το 3ο ΓΕΛ Καρδίτσας:
1)Aγοροπούλου Αγγελική, 2)Αγρογιάννη Φωτεινή, 3)Εκίζογλου Βασίλειος, 4)Κρομμύδας Ιωάννης, 5)Μπλέκα Αλκυόνη.
Την επιμέλεια της οργάνωσης και διεξαγωγής του διαγωνισμού στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου είχαν οι εκπαιδευτικοί: Eλευθεριάδου Μάρθα (ΠΕ06), Νικολάου Αλέξανδρος (ΠΕ03), Μπαϊράμη Παναγιώτα (ΠΕ02), Γιαννέλου Σπυριδούλα (ΠΕ11), Μόσχου Σπυριδούλα (ΠΕ86).
Ευχόμαστε καλά αποτελέσματα στους μαθητές και μαθήτριες μας.