physics
Σας ενημερώνουμε σχετικά με τους Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς Φυσικής Γυμνασίου – Λυκείου «Αριστοτέλης»2024, και Επιλογή των Ελλήνων Μαθητών/τριών για τη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2024, για το σχολικό έτος 2023-2024.

Ημερομηνίες:

• Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου “Αριστοτέλης” 2024 για τους/τις μαθητές/τριες της Α΄και Β΄ τάξης των Λυκείων, Γενικών και Επαγγελματικών, θα διενεργηθεί ενδοσχολικά σε όλη τη χώρα και τα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 (12:00 – 14:00)
  • Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γ’ Λυκείου “Αριστοτέλης” 2024 (α΄ φάση) θα διενεργηθεί ενδοσχολικά σε όλη τη χώρα και τα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 (11:00 – 14:00)

Ενδεικτικά θέματα προηγούμενων ετών για κάθε τάξη Γυμνασίου και Λυκείου, αντιπροσωπευτικά της φιλοσοφίας των θεμάτων των Διαγωνισμών και των Ολυμπιάδων είναι αναρτημένα με τις λύσεις τους στον διαδικτυακό τόπο https://www.eef.gr/news-blog.php?cat=50 Η μελέτη τους μπορεί να αποτελέσει μια προπαρασκευαστική φάση των Διαγωνισμών, ώστε να δοθεί έναυσμα ενδιαφέροντος και τρόπος μελέτης και προετοιμασίας στους/στις μαθητές/τριες.

Εγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.