theater
Τη σχολική χρονιά 2017-2018 εκπονήθηκε Πολιτιστικό Πρόγραμμα στο 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας με τίτλο «Το θέατρο στην αρχαιότητα». Σε αυτό συμμετείχαν μαθητές-τριες της Α’ τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας.
Στα πλαίσια αυτού οι συμμετέχοντες μελέτησαν το θέατρο ως κλάδο της Τέχνης που αναφέρεται στην απόδοση ιστοριών μπροστά σε κοινό με τη χρήση κυρίως του λόγου, αλλά και της μουσικής και του χορού. Τα κείμενα που μελετήθηκαν και αποδόθηκαν επί σκηνής από τους μαθητές-τριες είχαν σοβαρό και υψηλό περιεχόμενο και σε αυτά εντοπίζονται διαχρονικά μηνύματα. Ειδικότερα μελετήθηκαν και οργανώθηκε θεατρικό αναλόγιο για τις τραγωδίες «Αντιγόνη» του Σοφοκλή και «Μήδεια» του Ευριπίδη.
Για την απόδοση μονολόγου της «Αντιγόνης» του Σοφοκλή από τη μαθήτρια Πολυχρονία Κορομπίλια που αφορά στις αιτίες που οδηγούν στις πράξεις των ανθρώπων, πατήστε ΕΔΩ
Για την απόδοση μονολόγου της «Μήδειας» του Ευριπίδη από την Ευανθία Κουτσιούμπα που αφορά στη θέση-μοίρα της γυναίκας, πατήστε ΕΔΩ

Στο πολιτιστικό πρόγραμμα συμμετείχαν οι: Αγγέλη Ηλιάνα, Αϊντίνι Ορέστ, Ανδρεοπούλου Χαρίκλεια, Αποστολίδη Αγορή, Αποστολίδης Αχιλλέας, Αρέθα Παναγιώτα, Βαϊοπούλου Κωνσταντίνα, Βασιλάκη Δήμητρα, Βασιλάκος Παναγιώτης, Βασιλάκου Κωνσταντίνα, Βασιλείου Μιλτιάδης, Βρέκου Αναστασία, Γαλάνη Ερικαίτη-Παρασκευή, Γκαραβέλας Απόστολος, Γκινής Νικόλαος, Δημητρουλάκος Βασίλειος, Δρόσου Μαριάννα-Αγορίτσα, Ελευθερίου Βασίλειος, Ελευθερίου Κων/να, Ζαρκάδα Νικολέτα, Ζορμπάς Ραφαήλ, Ζουλούμης Απόστολος, Θεοχαρούλη Μυρσίνη, Καρατάσιου Άννα, Κατέρης Αλέξανδρος, Κορομπίλια Πολυχρονία, Κουρκούνα Αγγελική, Κουτσιούμπα Ευανθία, Κουτσιούμπα Μαρία, Καντερές Αντρέας, Καπατσίνας Μανώλης, Καπνιά Δήμητρα, Καρκαλέτση Αναστασία-Ειρήνη, Κολοβού Ζωή.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός ήταν η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογος του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας.