artΤη σχολική χρονιά 2016-2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: «Σε μια φωτογραφία ? τρεις Τέχνες συναντιούνται». Στα πλαίσια αυτού οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με παραμέτρους που επιτρέπουν το μετασχηματισμό /αναπαραγωγή ενός πίνακα ζωγραφικής σε θεατρική εικόνα. Συμμετείχαν σε μια δημιουργική διαδικασία σύμπλεξης δύο προσφιλών μορφών τέχνης, κατά την οποία εντόπισαν τη δυναμική ενέργεια που απορρέει από τον πίνακα και χρησιμοποιώντας μεθοδολογικά εργαλεία που συμβάλλουν στην θεατρική ανάπλασή του, όπως η στάση του σώματος, η παρατήρηση λεπτομερειών, οι εκφράσεις του προσώπου, οι ενδυματολογικές επιλογές, πρότειναν τη δική τους δημιουργική θεατρική μετάπλαση. Αξιοποίησαν, τέλος, την τρίτη μορφή τέχνης, τη φωτογραφία, για να αποτυπώσουν το τελικό αποτέλεσμα της πρωτότυπης, διδακτικής και ψυχαγωγικής τους δραστηριότητας.
Για τα πεπραγμένα του πολιτιστικού προγράμματος πατείστε ΕΔΩ
Για το παραδοτέο, πατείστε ΕΔΩ