Ευρωπαϊκή Διαδικτυακή  Σχολική Λέσχη Βιβλίου

stigmes
Τη σχολική χρονιά 2015-2016 τo 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας πρωτοστάτησε στη λειτουργία Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Σχολικής Λέσχης Βιβλίου με τη συμμετοχή ακόμη εννέα σχολείων από επτά ευρωπαϊκές χώρες (Αρμενία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Ελλάδα, Σερβία, Σουηδία, Τουρκία) και περίπου διακοσίων μελών. Καθηγητές και μαθητές επέλεξαν με ηλεκτρονική ψηφοφορία το λογοτεχνικό έργο που θα αποτελούσε το επίκεντρο όλων των δράσεων στη δεκάμηνη λειτουργία της Λέσχης. Το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας οδήγησε στην τριβή με μία βιογραφία, αυτή του Άλαν Τιούρινγκ.

Για να δείτε ολόκληρο το το άρθρο  πατήστε  το κουμπί περισσότερα  που βρίσκεται παρακάτω.

Η δραστηριότητα της Λέσχης δεν περιορίστηκε μόνον στην ανάγνωση του βιβλίου. Το περιεχόμενό του αποτέλεσε τη βάση για τη συγκέντρωση ερωτήσεων και απαντήσεων που οδήγησαν στη δημιουργία αρχικά επιτραπέζιων παιχνιδιών που ανταλλάχτηκαν μεταξύ των σχολείων και ακολούθως ενός διαδικτυακού παιχνιδιού, ώστε η αναθεώρηση του περιεχομένου του να γίνει με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο. Ακόμη, οι μαθητές συνέκριναν το περιεχόμενο του βιβλίου με την κινηματογραφική ταινία ??Το Παιχνίδι της Μίμησης?? (2014) η οποία επίσης προβάλλει τη ζωή του επιστήμονα Άλαν Τιούρινγκ την περίοδο του Β? Παγκοσμίου Πολέμου. Η σύγκριση τους βοήθησε να διεισδύσουν περισσότερο στην τέχνη της συγγραφής ενός βιβλίου και της δημιουργίας ενός κινηματογραφικού σεναρίου.
Σε ένα επόμενο στάδιο οι μαθητές επικεντρωμένοι στον Άλαν Τιούρινγκ αποπειράθηκαν να μεταγράψουν δημιουργικά βασικούς θεματικούς πυρήνες του βιβλίου. Επικεντρώθηκαν έτσι στην παιδική του ηλικία, στην επιστημονική προσφορά του στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και την πορεία του ως το τέλος της σύντομης ζωής του. Το χρονικό πλαίσιο του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου στάθηκε η αφορμή να ανασυνθέσουν τις συνθήκες ζωής των ανθρώπων της τότε εποχής. Τα αποτελέσματα της δημιουργικής γραφής συγκεντρώθηκαν σε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο.
Αξίζει να αναφερθεί ότι παράλληλα με τις κεντρικές δράσεις και άλλα συμβάντα εμπλούτισαν τη λειτουργία της Λέσχης. Με αφορμή τις εκάστοτε δραστηριότητες και τον εορτασμό Παγκόσμιων Ημερών (Ποίησης, Ημέρα του π στα Μαθηματικά, Βιβλίου, Παιδικού Βιβλίου, κ.ά.) οργάνωσαν εκδηλώσεις και δημιούργησαν σχετικές αφίσες στις οποίες συμπεριέλαβαν και ηχογραφημένο μήνυμα. Επιπρόσθετα, καθηγητές και μαθητές διατηρώντας μια διαρκή επικοινωνία επισφράγισαν τις σχέσεις τους με την ανταλλαγή χειροποίητων καρτών και ενθυμίων.
Τελικά, με επίκεντρο ένα βιβλίο τονώθηκε η συνεργασία, η συνδημιουργία και η ψυχαγωγία.
Οι μαθητές της Β΄ τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου οι οποίοι συμμετείχαν στην Λέσχη είναι οι: Μαρία Αποστολοπούλου, Ευαγγελία Αυγέρου, Ιωάννα Ζαμάνη, Βαλεντίνα Κατέρη, Αποστολία Μπλάνη, Γιάννης Παναγιώτου, Χρήστος Πάια, Χαρά Πανταζή, Κατερίνα Πανταζή, Μαρία Παπαγιαννοπούλου, Βασίλης Παπαδόπουλος, Βένια Πέτσα, Σωτήρης Σιώκης, Κυριακή Στατήρα, Άρτεμις Στεργιούλη, Ειρήνη Στεργιούλη, Κώστας Στράτος, Αποστόλης Τρέμμας, Ευρυδίκη Τσιάρα, Παναγιώτης Τσιμπλέκας, Ίωνας Φιλίππου, Αντωνία Φασούλα, Θεοδώρα Χλαπάνα, Χρύσα Χρήστου, Χρήστος Χανής. Η επιμέλεια και ο συντονισμός όλου του προγράμματος ανήκε στη Σιατήρα Σταυρούλα, στην Μπαϊράμη Παναγιώτα και στον Νικολάου Αλέξανδρο, εκπαιδευτικοί του 3ου ΓΕΛ.

Alans life