Logo Improve
Τη σχολική χρονιά 2018-2019 υλοποιείται στο 3ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning, με τίτλο «Improv-e!» στο οποίο συμμετέχουν μαθητές/τριες της Α΄ τάξης και ειδικότερα αυτοί-ές της Καλλιτεχνικής Παιδείας (Θεατρολογίας). Στο ίδιο έργο έχουν εγγραφεί και μαθητές/τριες από το Lyceum Aalst του Βελγίου και από το IES de Celrà της Ισπανίας. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια από τον Οκτώβριο του 2018 ως τον Ιούνιο του 2019. Στόχος του είναι η ανάπτυξη δεξιοτήτων των μαθητών/τριών, όπως η δημιουργική σκέψη, η επίλυση προβλημάτων, η ευελιξία, η αυτοπεποίθηση, η συνεργασία, ο ψηφιακός γραμματισμός, ... . Αυτές είναι δεξιότητες ζωής χρήσιμες στη σύγχρονη κοινωνία. Για την καλλιέργεια των δεξιοτήτων οργανώνονται θεατρικές δραστηριότητες και παιχνίδια αυτοσχεδιασμού.
Ως υπεύθυνη εκπαιδευτικός του 3ου ΓΕ.Λ. Καρδίτσας έχει ορισθεί η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογος του σχολείου.