Την σχολική χρονιά 2013-2014 εκπονήθηκε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα "Πόσο η οικονομική κρίση επηρέασε και εξακολουθεί να επηρεάζει τους μαθητές μας;" .

Συνεργάστηκαν τρία σχολεία, δύο Ελληνικά, και ένα από την Κύπρο (3ο ΓΕΛ Καρδίτσας, Αριστοτέλειο Κολέγιο Θεσσαλονίκης, Λύκειο Σολέας Κύπρου). Η ομάδα εργασίας του 3ου ΛΕΛ Καρδίτσας αποτελείται από έξι μαθητές της Β΄Λυκείου: Καλούτσα Κων/να, Κουρτεσιώτη Στέφανο, Νικολάου Ευαγγελία, Σδρόλια Μαγδαληνή, Σιαφάκα Σπύρο και Φιλίππου Ηρακλή. Τον συντονισμό του όλου έργου είχαν οι καθηγητές Σιατήρα Σταυρούλα (Φιλόλογος), Νικολάου Αλέξανδρος και Δάσιος Δημήτριος (Μαθηματικοί).

Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές εργάστηκαν και παρέδωσαν και τα ακόλουθα στην Ελληνική και την Αγγλική γλώσσα:

THE IMPACT OF FINANCIAL CRISIS ON STUDENTS by 3lykkard | Make your own at www.toondoo.com

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Economic crisis

Η σύνοψη των αποτελεσμάτων της έρευνας.

Συνολικά οι δραστηριότητες και των τριών σχολείων που συμμετείχαν στην έρευνα βρίσκονται αναρτημένες στο Twinspace της πλατφόρμας eTwinning ΕΔΩ.