ECO
To «ECO: Environmental Co Observations» είναι ένα eTwinning πρόγραμμα μεταξύ δύο σχολείων, του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας και του Saint Saint Cyril and Methodius Secondary School από το Asenovgrad της Βουλγαρίας που υλοποιείται τη σχολική χρονιά 2019-2020. Οι συμμετέχοντες συνοψίζουν βασικές πληροφορίες για τους τόπους διαμονής τους, τις τρέχουσες συνθήκες διαβίωσης και τις πιθανές ευκαιρίες για τη βελτίωσή τους. Η έρευνα αφορά την υδρόσφαιρα, τη βιόσφαιρα, τη λιθόσφαιρα, την ατμόσφαιρα και τα οικονομικά χαρακτηριστικά και παρουσιάζεται σε ηλεκτρονικό βιβλίο. Παράλληλα, δημιουργούνται και αφίσες με οικολογικά μηνύματα, καθώς και διαδικτυακά παιχνίδια ερωτήσεων σχετικών με τα αποτελέσματα της μαθητικής έρευνας. Τα περιβαλλοντικά θέματα αποτελούν κρίσιμο ζήτημα και οι μαθητές/τριες καλούνται να ευαισθητοποιηθούν για τους τρόπους με τους οποίους αυτά επηρεάζουν τα ανθρώπινα όντα. Στόχος η συνειδητοποίηση της πραγματικότητας και της αναγκαιότητας για περιβαλλοντική προστασία.
Συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες του τμήματος Β3 τη σχολική χρονιά 2019-2020: Πανταζής Δημήτριος, Παπαγιάννη Παρασκευή, Παπανάτσιου Κωνσταντίνα, Σδράκα Βαλεντίνα Μαρίνα, Σιαφάκα Χαρίκλεια, Στάθη Ευγενία, Στάικος Χρήστος, Στεργιοπούλου Μυρσίνη, Συρετίδου Μαρία Ζαννέτα, Συρούκη Αγγελική, Σχοινάς Απόστολος, Σχορετσανίτης Θεοφάνης, Σωτηρλής Στυλιανός, Τραντέρου Ανδρονίκη, Τσιαμαντά Μαρία Θεοδώρα, Τσιούντσιουρας Αλκιβιάδης, Τσιτσιρίγκα Θεοδώρα, Τσιτσιρίγκα Χρύσα, Φιλίππου Έκτορας και Χαντζόπουλος Κωνσταντίνος Συμεών.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Νικολάου Αλέξανδρος, Μαθηματικός ΠΕ03 και Σιατήρα Σταυρούλα, Φιλόλογος ΠΕ02