travel
Τη σχολική χρονιά 2017-2018 μαθητές της Α’ Λυκείου του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας εκπόνησαν ερευνητική εργασία με τίτλο: «Πολλά της ζωής μας τα ταξίδια». Το θέμα της ερευνητικής εργασίας υπήρξε πρόταση των ίδιων των μαθητών. Η επιθυμία τους να «ταξιδέψουν», να «βρεθούν» σε άλλο τόπο τους οδήγησε σε μια πρόταση που θα τους έφερνε σε επαφή με άλλες χώρες και πόλεις.

Η οργάνωση του υλικού έγινε αρχικά σε περιβάλλον Wikispaces, ώστε να υπάρχει η δυνατότητα όλων να εργάζονται και να παρακολουθούν την πορεία της εργασίας ακόμη και από το σπίτι. Στη συνέχεια το συγκεντρωμένο υλικό πήρε μορφή ηλεκτρονικής παρουσίασης με το Issuu.
Για να δείτε την παρουσίαση των μαθητών-τριών πατήστε ΕΔΩ
Για να δείτε τα αποτελέσματα της έρευνας των μαθητών πατήστε ΕΔΩ

Οι συμμετέχοντες μαθητές της Α’ Λυκείου είναι οι: Ζωή Κολοβού, Κωνσταντίνα Βαϊοπούλου, Κωνσταντίνα Ελευθερίου, Χαρά Ανδρεοπούλου, Απόστολος Γκαραβέλας, Δήμητρα Καπνιά, Μυρσίνη Θεοχαρούλη, Ορέστ Αϊντίνι, Ραφαήλ Ζορμπάς, Αναστασία Καρκαλέτση, Απόστολος Ζουλούμης, Βασίλης Δημητρουλάκος, Ερικαίτη Γαλάνη, Αναστασία Βρέκου, Ανδρέας Καντερές, Κωνσταντίνα Βασιλάκου, Μανώλης Καπατσίνας.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός η κ. Σταυρούλα Σιατήρα, φιλόλογος του σχολείου.