vOULI2019
Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η διήμερη επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της Α΄ και της Β΄ τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας στη Βουλή των Ελλήνων στις 26 και 27 Νοεμβρίου 2019. Οι μαθητές και μαθήτριες επισκέφτηκαν τη Βουλή, ξεναγήθηκαν στους χώρους του κτιρίου και την έκθεση ιστορικών φωτογραφιών και ντοκουμέντων από την υπεύθυνη του Προγράμματος της Βουλής, ενημερώθηκαν για την ιστορία του καθώς και για τα γεγονότα που σχετίζονται με την καθιέρωση της Σύγχρονης Ελληνικής Δημοκρατίας και τον τρόπο λειτουργίας του πολιτεύματος. Κάθισαν στα έδρανα της αίθουσας των συνεδριάσεων της Βουλής και απέκτησαν γνώσεις σχετικά με τη λειτουργία του κοινοβουλίου.
Ο επόμενος μεγάλος σταθμός της εκδρομής, η επίσκεψη και η ξενάγηση στο μουσείο της Ακρόπολης, βοήθησε τους μαθητές και τις μαθήτριες να αντιληφθούν και να συνειδητοποιήσουν την αξία και το μεγαλείο της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, την απεραντοσύνη του Ελληνικού κάλλους και τη μοναδικότητα του Ελληνισμού. Μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις, διαπιστώνοντας ότι οι εκπαιδευτικές εκδρομές του σχολείου μας δίνουν τη δυνατότητα βιωματικής προσέγγισης τόπων με έντονη μορφωτική αξία.