SMY
Την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη Διδακτική επίσκεψη μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας στη Σ.Μ.Υ. (Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών) Τρικάλων, στο πλαίσιο ενημέρωσης αυτών για την εισαγωγή τους στις Στρατιωτικές Σχολές μετά την αποφοίτησή τους από το Λύκειο.
Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν διεξοδικά για τις προϋποθέσεις εισαγωγής στις Στρατιωτικές Σχολές, και ειδικότερα στη ΣΜΥ, για τον τρόπο ζωής των σπουδαστών καθώς και των προοπτικών εξέλιξής τους μετά το πέρας της φοίτησής τους σε αυτές τις σχολές. Στη συνέχεια, αφού πρώτα ξεναγήθηκαν στους ανακαινισμένους χώρους της Σχολής, επισκέφτηκαν το Στρατιωτικό Μουσείο, που περιείχε πολλά εκθέματα από τη μάχη στο ύψωμα 731 και από την Νεότερη Ελληνική Ιστορία.
Η πλήρης ενημέρωση για το επάγγελμα ενός μονίμου στρατιωτικού και η βιωματική επαφή με τον χώρο και τον τρόπο εκπαίδευσης των σπουδαστών μιας Στρατιωτικής Σχολής ικανοποίησε τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στη συγκεκριμένη διδακτική επίσκεψη, εμπλουτίζοντας παράλληλα τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους.
Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του 3ου ΓΕΛ Καρδίτσας: κ. Καλλιόπη Ευαγγελίδου, κ. Φωτεινή Μητσικώστα, κ. Παναγιώτα Μπαϊράμη και κ. Παναγιώτα Σκουρτανιώτη.