Βόλος 2018

Την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 μαθητές-τριες της Α’ τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στην πόλη του Βόλου, η οποία είχε προγραμματιστεί στα πλαίσια του μαθήματος της «Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας». Στη διάρκεια της διδακτικής επίσκεψης υπήρξε ξενάγηση Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα και στο λιμάνι στο χώρο όπου εκτίθεται η «Αργώ».

Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε στην εικόνα

Αρχικά, στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας η μόνιμη έκθεση, που αναπτύσσεται στις κτιριακές εγκαταστάσεις όπου γινόταν η παραγωγή, πλαισιώνεται από μακέτες και πλούσιο εποπτικό υλικό ενώ ειδικά εκπαιδευτικά προγράμματα και εκδηλώσεις διασφαλίζουν, για το κοινό, την άμεση επαφή του με όλα τα στάδια της παραγωγής πλίνθων και κεράμων. Επίσης, η «Αργώ», ένας ζωντανός μύθος στο λιμάνι του Βόλου, κατασκευάστηκε τηρώντας πιστά τους κανόνες της πανάρχαιας ελληνικής ναυπηγικής, καθίσταται ως και σήμερα πόλος διεθνούς επιστημονικού και ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος. Κατά συνέπεια οι συμμετέχοντες μαθητές-τριες είχαν την ευκαιρία για νέες εμπειρίες και γνώση που προέρχεται από αυτές.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι κ. Στυλιανή Γκόβαρη, η κ. Σταυρούλα Σιατήρα και οι κ. Μάρθα Ελευθεριάδου, εκπαιδευτικοί του σχολείου.