Meteora_Trikala 2018

Την Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα Τρίκαλα και την Καλαμπάκα. Στα πλαίσια αυτής επισκέφθηκαν το Μουσείο Τσιτσάνη - Παλιές Φυλακές Δήμου Τρικκαίων, το Κέντρο Τεκμηρίωσης και Εκπαίδευσης Σπηλαίου Θεόπετρας, την Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου Μετεώρων και το Κέντρο Ψηφιακής Προβολής της Ιστορίας και του Πολιτισμού των Μετεώρων.
Το Μουσείο Τσιτσάνη ένας χώρος με διαχρονικότητα και πολυπολιτισμικότητα, αφού αποτελεί έναν αμιγώς αρχαιολογικό χώρο και ένα χώρο με αναφορές στη μουσική δημιουργία τρικαλινών συνθετών έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να διατρέξουν την Τοπική Ιστορία πολλών αιώνων.

Στο Κέντρο Τεκμηρίωσης και Εκπαίδευσης Σπηλαίου Θεόπετρας εκτίθενται ευρήματα από τις ανασκαφικές έρευνες και βοηθούν τον επισκέπτη να σχηματίσει εικόνα για το τι είναι αρχαιολογική έρευνα αλλά και για την Προϊστορία της Θεσσαλίας.
Στην Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου παρουσιάστηκαν στοιχεία για την εκκλησιαστική Τέχνη, ναοδομία και αγιογραφία. Επίσης, η Συλλογές του Μουσείου βοήθησαν στην πρόσληψη γνώσης αναφορικά με τη Βυζαντινή Τέχνη.
Τέλος, στο Κέντρο Ψηφιακής Απεικόνισης της Ιστορίας και του Πολιτισμού των Μετεώρων η παρακολούθηση των εντυπωσιακών τρισδιάστατων προβολών για τη δημιουργία του υπέροχου τοπίου των Μετεώρων και όλα τα επισκέψιμα Μοναστήρια κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Αγγελάκης Νικόλαος, Γκόβαρη Στυλιανή, Σιατήρα Σταυρούλα, Αργύρης Χαράλαμπος, Νικολάου Αλέξανδρος, Ορφανίδου Ειρήνη και Μόσχου Σπυριδούλα.