Ναύπλιο 2016

Στις 18 και 19 Απριλίου 2016 μαθητές και μαθήτριες από την Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολείου μας στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Διαβάζω ? Διαλέγομαι ? Διασκευάζω ένα λογοτεχνικό κείμενο σε θεατρικό σενάριο» πραγματοποίησαν μια περιήγηση με πολιτιστικό και αρχαιολογικό/ιστορικό χαρακτήρα.

Συγκεκριμένα η εκδρομή περιλάμβανε αρχικά επίσκεψη και ξενάγηση στο μουσείο και στον αρχαιολογικό χώρο και των Μυκηνών. Περιήγηση έπειτα στην ιστορική πόλη του Ναυπλίου, πρώτη πρωτεύουσα της Ελλάδας με τη διατηρητέα αρχιτεκτονική φυσιογνωμία, όπου οι μαθητές παρατήρησαν το Μπούρτζι, μικρό φρούριο χτισμένο σε νησίδα μέσα στο λιμάνι, επισκέφτηκαν το Παλαμήδι, ενετικό φρούριο που δεσπόζει στην πόλη, και είδαν από κοντά τον τόπο δολοφονίας του Ιωάννη Καποδίστρια. Ο επόμενος σταθμός του εκδρομικού διήμερου ήταν το αρχαίο ελληνικό θέατρο της Επιδαύρου, το ωραιότερο και το καλύτερα διατηρημένο από τα αρχαία θέατρα, που εντυπωσίασε τους μαθητές με την ομορφιά, την αισθητική, τη συμμετρία και την ακουστική του.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κα. Καλτσά Καλλιόπη ΠΕ19, κα. Μπαϊράμη Παναγιώτα Πε02, κα. Σιατήρα Σταυρούλα ΠΕ02 και κ. Φυτσιλής Δημήτρης ΠΕ03.