white tower
Ομάδα τριάντα τεσσάρων μαθητών της Β' τάξης του 3ου Γενικού Λυκείου  Καρδίτσας πραγματοποίησε την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016 ημερήσια  εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Οι συμμετέχοντες μαθητές είχαν την ευκαιρία  να γνωρίσουν ομάδα μαθητών του Αριστοτέλειου Κολεγίου Θεσσαλονίκης με  τους οποίους συνεργάζονται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στα πλαίσια  Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων eTwinning.Όλοι μαζί αναφέρθηκαν έκαναν έναν  απολογισμό των δράσεων που υλοποίησαν, γνώρισαν τη Θεσσαλονίκη  κάνοντας την πολιτιστική διαδρομή με το ειδικά διαμορφωμένο λεωφορείο  του ΟΑΣΘ, γευμάτισαν και προγραμμάτισαν περαιτέρω δραστηριότητες. Οι  εκπαιδευτικοί που συνόδευσαν τους μαθητές του Αριστοτελείου Κολεγίου  Θεσσαλονίκης είναι οι Μαίρη Παπαχρήστου, φιλόλογος, και Ελένη  Κοκκίνου, φυσικός-πληροφορικός. Τους μαθητές του 3ου Γενικού Λυκείου  Καρδίτσας συνόδευαν οι Σταυρούλα Σιατήρα και Παναγιώτα Μπαιράμη,  φιλόλογοι, και ο Αλέξανδρος Νικολάου, μαθηματικός.